Pochowani w Panteonie Wielkich Polaków – RYSZARD KACZOROWSKI

28 lat temu, 19 lipca 1989 r. Ryszard Kaczorowski został ostatnim prezydentem RP na Uchodźstwie.

22 grudnia 1990 złożył urząd na ręce nowo wybranego w pierwszych, od zakończenia II wojny światowej, wolnych wyborach w kraju i zaprzysiężonego prezydenta RP Lecha Wałęsy. Na Zamku Królewskim w Warszawie uroczyście przekazał mu insygnia władzy państwowej II Rzeczypospolitej Polskiej.

Zginął 10 kwietnia 2010 w katastrofie polskiego samolotu pod Smoleńskiem w drodze na obchody 70. rocznicy zbrodni katyńskiej.

Do Polski trumna z jego domniemanym ciałem przybyła 15 kwietnia 2010 i została wystawiona na widok publiczny w Belwederze. 19 kwietnia 2010 osoba mająca być Ryszardem Kaczorowskim została pochowana z honorami w Panteonie Wielkich Polaków. Ceremonię pogrzebową poprzedziła Msza św. w archikatedrze św. Jana na Starym Mieście, której przewodniczył metropolita warszawski arcybiskup Kazimierz Nycz.

W październiku 2012 prokuratura zarządziła ekshumację grobu Ryszarda Kaczorowskiego. 22 października 2012 dokonano ekshumacji w Świątyni Opatrzności, a także drugiej na Starych Powązkach, gdzie wydobyto trumnę z grobu Tadeusza Lutoborskiego. Badania DNA potwierdziły błędną identyfikację ciał.

3 listopada 2012 w Świątyni Opatrzności Bożej w Warszawie odbyły się ponowne uroczystości pogrzebowe.

Cookies

Ta strona korzysta z plików Cookies. Więcej w Polityce Prywatności. - więcej