Wiktor Węgrzyn spoczął w Panteonie Wielkich Polaków

Uczestnicy Rajdów Katyńskich, Kresowiacy i litewscy harcerze pożegnali dziś komandora Rajdów Katyńskich Wiktora Węgrzyna. Uroczystości pogrzebowe odbyły się w Świątyni Opatrzności Bożej. Komandor spoczął w Panteonie Wielkich Polaków.

Mszy św. przewodniczył bp Michał Janocha. W koncelebrze uczestniczyli także bp kamieniecko-podolski Leon Dubrowskin i siedemnastu kapłanów.

– Całe twoje życie, Wiktorze, to była służba z miłości, która tak zwięźle i wieloznacznie została zamknięta w słowa zdobiące sztandar Rajdu Katyńskiego: „Kocham Polskę” i zadanie: „I ty ją kochaj” – mówił w kazaniu podczas Mszy św. o. Marek Kiedrowicz.

– Z tobą mogliśmy stanąć na wielu ziemiach, gdzie z głębokości katyńskich mogił wołają ci zdradzeni o świcie, zamordowani strzałami w tył głowy, na których potem wydano drugi wyrok: kłamstwa i zapomnienia – wspominał. Przywołał także wyprawy Rajdu Katyńskiego, którego uczestnicy niegdyś, „ze swym komandorem stanęli w szczerym polu, które kiedyś nazywało się Huta Pieniacka”.

– Te zranione Kresy Rzeczpospolitej, naznaczone męczeńską krwią. Jakie niezwykłe przeżycia towarzyszyły nam wtedy, gdy klękaliśmy pod pomnikiem, który stoi tam, gdzie kiedyś był kościół. Co czujemy, gdy widzimy, że dzisiaj z tego pomnika zostały zgliszcza – mówił Kiedrowicz.

– Pojedziemy tam znów, aby zaświadczyć, że miłość jest większa niż nienawiść, a prawda zwycięży każde kłamstwo. To ty prowadziłeś nas tam, gdzie z głębokości dziejów woła dramat i chwała. To z Tobą stanęliśmy na polach Kłuszyna, byliśmy w Wiedniu na Kahlenberhu. Wiodłeś nas tymi drogami do najpiękniejszych, najcenniejszych miejsc. Sam mówiłeś, że z Kresów jest to, co w Polsce najpiękniejsze – dodał.

Na uroczystości obecni byli Córka Komandora, marszałek Senior Kornel Morawiecki, wicepremier, minister rozwoju i gospodarki Mateusz Morawiecki,członkowie Stowarzyszenia Międzynarodowy Motocyklowy Rajd Katyński, uczestnicy Rajdów Katyńskich, członkowie klubów motocyklowych, Kresowiacy oraz harcerze ze Związku Harcerstwa Polskiego na Litwie.

Uroczystości pogrzebowe uświetnił chór Canticum Gratiorum.