XVIII Dzień Modlitwy i Pomocy Materialnej Kościołowi na Wschodzie

W II niedzielę Adwentu będzie obchodzony XVIII Dzień Modlitwy i Pomocy Materialnej Kościołowi na Wschodzie. Jego celem jest duchowe i materialne wsparcie Kościoła katolickiego w krajach Europy Wschodniej, Rosji i Azji Środkowej.

Ludzie tam żyjący przez długie lata byli pozbawieni możliwości wyrażania swojej wiary – mówił o katolikach mieszkających na Wschodzie przewodniczący Zespołu Pomocy Kościołowi na Wschodzie bp Antoni Pacyfik Dydycz, podczas spotkania w Sekretariacie Konferencji Episkopatu Polski 29 listopada. – Apelujemy, by ten Adwent był czasem, kiedy staramy się przygotowywać drogę Panu do tych, do których nie można było dotrzeć wcześniej, by mogli uczestniczyć w tej pięknej przygodzie, która daje nam okazję do spotykania się z osobą Jezusa Chrystusa.

Wesprzeć Kościół katolicki na Wschodzie można przede wszystkim poprzez modlitwę i zbiórkę ofiar do puszek w kościołach w niedzielę 10 grudnia. W ubiegłym roku Zespół przekazał na pomoc na Wschodzie prawie 2,3 mln złotych. Przeznaczono je m.in. na pomoc liturgiczną, katechetyczną, medyczną i budowlano-remontową. W tym roku pomoc trafi przede wszystkim do domów dziecka i domów opieki dla osób starszych.

Wierni tworzący Kościół Katolicki na Wschodzie modlą się za ofiarodawców, a Dzień Modlitwy i Pomocy Materialnej Kościołowi na Wschodzie za wschodnią granicą przeżywany jest jako dzień wdzięczności i modlitwy w intencji tych, którzy pomagają – duchowo i materialnie.