Beatyfikacja Prymasa Wyszyńskiego 7 czerwca 2020 r.

Logo beatyfikacyjne. Co wyraża?

Krzyż, wokół niego złota aureola i odręczny podpis kard. Stefana Wyszyńskiego. Logo beatyfikacyjne zostało wypracowane przez zespół kreatywny portalu Stacja 7, a wykonała je grafik Agnieszka Kozioł.

Logo przedstawia krzyżyk otoczony złotą aureolą i faksymilę podpisu Prymasa Wyszyńskiego. – W tym znaku krzyża wyraża się cała jego droga życiowa, cierpienie i śmierć. Złota aureola jest natomiast symbolem zmartwychwstania i świętości – mówi Agnieszka Kozioł. Celowo został wykorzystany w logo odręczny podpis Prymasa Tysiąclecia, którym sygnował podpisywane przez siebie dokumenty, rozpoznawalny także dzięki jego zapiskom. Założeniem projektu było połączenie nowoczesności z rysem postaci kard. Stefana Wyszyńskiego. Chcieliśmy, aby logo cechowała prostota i elegancja – podkreśliła podczas prezentacji w Domu Arcybiskupów Warszawskich.

Kard. Nycz powołał komitet organizacyjny do spraw przygotowania uroczystości beatyfikacyjnych

Metropolita warszawski powołał komitet organizacyjny beatyfikacji kard. Stefana Wyszyńskiego, która odbędzie się 7 czerwca 2020 roku na pl. Piłsudskiego w Warszawie. Członkowie poszczególnych komisji oraz sekcji odebrali 11 grudnia w Domu Arcybiskupów Warszawskich nominacje z rąk kard. Kazimierza Nycza. Całość przygotowań będzie koordynował bp Rafał Markowski.

W skład komitetu powołanego przez metropolitę warszawskiego weszli księża i świeccy – w sumie 86 osób, z którymi współpracować będą także obecni podczas uroczystości przedstawiciele władz państwowych i władz Warszawy, a także wojska i policji. – Wszyscy powinni się włączyć w tę beatyfikację, która ma, oprócz ściśle religijnego i kościelnego charakteru, również wymiar narodowo-państwowy – podkreślił kard. Nycz.

Komitet zajmie się przygotowaniem uroczystości na pl. Piłsudskiego, procesją z relikwiami do Świątyni Opatrzności Bożej oraz zorganizowaniem – kilka tygodni przed beatyfikacją – koncertu poświęconego kard. Stefanowi Wyszyńskiemu i Janowi Pawłowi II z okazji setnej roczny urodzin Papieża Polaka. – Nie możemy zapomnieć o tym jubileuszu, koncentrując się na beatyfikacji, dlatego postanowiliśmy oba te wydarzenia połączyć – podkreślił metropolita warszawski.

Całość przygotowań do beatyfikacji będzie koordynował bp Rafał Markowski. Komitet składa się z następujących komisji i sekcji, których przewodniczącymi zostali:

 • komisja teologiczno-historyczna – bp Piotr Jarecki
 • komisja artystyczna – bp Michał Janocha
 • komisja liturgiczna – ks. Bartosz Szoplik
 • komisja muzyczna – ks. Piotr Markisz
 • komisja przygotowująca uroczystości na pl. Piłsudskiego – ks. Sławomir Nowakowski
  • sekcja porządkowa – ks. Marek Mętrak
  • sekcja rezerwacji i kart wstępu – ks. Łukasz Przybylski
  • sekcja ds. parkingów – ks. Marcin Szczerbiński
  • sekcja ds. opieki medycznej – ks. Władysław Duda
 • komisja przygotowująca procesję do Świątyni Opatrzności Bożej – ks. Tadeusz Aleksandrowicz
 • komisja ds. relikwii – ks. Janusz Bodzon
 • komisja medialna – ks. Przemysław Śliwiński
 • komisja obsługi biskupów i gości – ks. Matteo Campagnaro
 • komisja finansowo-sponsoringowa – ks. Marian Raciński

Beatyfikacja kard. Stefana Wyszyńskiego odbędzie się 7 czerwca 2020 roku o godz. 12.00 na pl. Piłsudskiego w Warszawie.

kh/archwwa.pl


Uroczystościom beatyfikacyjnym w niedzielę 7 czerwca 2020 roku na pl. Piłsudskiego będzie przewodniczył kard. Angelo Becciu, prefekt Kongregacji Spraw Kanonizacyjnych.

Oficjalna strona beatyfikacji kard. Stefana Wyszyńskiego: https://prymaswyszynski.pl/

Briefing kard. Kazimierza Nycza, podczas którego ogłosił datę i miejsce beatyfikacji kard. Stefana Wyszyńskiego

 

Do Warszawy przybędzie papieski wysłannik kard. Angelo Becciu, prefekt Kongregacji Spraw Kanonizacyjnych, który w imieniu Ojca Świętego 7 czerwca będzie przewodniczył uroczystościom beatyfikacyjnym i Mszy św. na placu Piłsudskiego w Warszawie. Odczyta dekret beatyfikacyjny i ogłosi datę liturgicznego wspomnienia Prymasa Wyszyńskiego.

Kardynał K. Nycz powiedział, że wraz z ogłoszeniem daty i miejsca beatyfikacji rozpoczynają już oficjalne przygotowanie do niej. – Nie tylko do samej uroczystości beatyfikacyjnej, ale przede wszystkim duchowe. Chodzi też o oraz poznanie lub przybliżenie sobie i innym osoby kard. Wyszyńskiego. W czasie tych 7-8 miesięcy „wszyscy mamy go poznać, naśladować, przez jego wstawiennictwo modlić się do Boga” – podkreślił metropolita warszawski.

Jego zdaniem, jest to zadanie „praktycznie dla wszystkich diecezji w Polsce, gdyż kard. Wyszyński był Prymasem Polski i przewodniczącym Konferencji Episkopatu” choć są mu diecezje szczególnie bliskie jak: archidiecezja warszawska, diecezje warszawsko-praska i łowicka oraz archidiecezja gnieźnieńska, w których posługiwał. Zachęcał wspólnoty kościelne, parafie i diecezje, by czas przygotowań  wykorzystały do tego, by „zbliżyć się do osoby Prymasa Tysiąclecia”.

Kardynał K. Nycz przypomniał także, że beatyfikacja Prymasa Wyszyńskiego będzie miała miejsce dokładnie 10 lat i jeden dzień po beatyfikacji bł. ks. Jerzego Popiełuszki (6 czerwca 2009 r.)

W Domu Arcybiskupów Warszawskich zaprezentowano też logo beatyfikacyjne. Zostało ono wypracowane przez zespół kreatywny portalu Stacja 7, a wykonała grafik Agnieszka Kozioł. Logo przedstawia krzyżyk otoczony złota aureolą i faksymile podpisu Prymasa Wyszyńskiego. – W tym znaku krzyża wyraża się cała jego droga życiowa, cierpienie i śmierć. Złota aureola jest natomiast symbolem zmartwychwstania i świętości – mówi Agnieszka Kozioł. Celowo został wykorzystany w logo odręczny podpis Prymasa Tysiąclecia, którym sygnował podpisywane przez siebie dokumenty, rozpoznawalny także dzięki jego zapiskom. Założeniem projektu było połączenie nowoczesności z rysem postaci kard. Stefana Wyszyńskiego. Chcieliśmy, aby logo cechowała prostota i elegancja – podkreśliła.

Cookies

Ta strona korzysta z plików Cookies. Więcej w Polityce Prywatności. - więcej