Inauguracja obchodów 100. rocznicy odzyskania niepodległości

Uroczystą Eucharystią w Świątyni Opatrzności Bożej rozpoczęły się tegoroczne obchody 99. rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości. Koncelebrowało ją dwunastu biskupów (wśród nich nuncjusz apostolski w Polsce abp Salvatore Pennacchio) i kilkudziesięciu kapłanów.  Mszy św. przewodniczył metropolita warszawski kard. Kazimierz Nycz.

Świątynię wypełnili po brzegi wierni, wśród których był prezydent Rzeczypospolitej Andrzej Duda z małżonką, marszałkowie Sejmu i Senatu, premier Beata Szydło z członkami rządu i parlamentarzyści.

Przed rozpoczęciem Eucharystii władze państwowe złożyły wieńce w Panteonie Wielkich Polaków przy tablicy upamiętniającej ofiary katastrofy rządowego samolotu pod Smoleńskiem oraz przy grobie prezydenta Ryszarda Kaczorowskiego.

Podczas procesji na wejście chór Wojska Polskiego wraz z wiernymi odśpiewał maryjną pieśń „Z dawna Polski Tyś Królową”, polecając opiece Matki Bożej „naród cały”, prosząc, by „rozwijał się wspaniały”, a następnie „Bogurodzicę”. Przy dźwiękach „Mazurka Dąbrowskiego” wmaszerował poczet sztandarowy WP.

We wprowadzeniu do liturgii kard. Kazimierz Nycz podkreślił, że tą Eucharystią rozpoczynamy cały rok świętowania prowadzący do wielkiego jubileuszu 100-lecia niepodległości i przywołując słowa św. Pawła: „A sercami waszymi niech rządzi Pokój Chrystusowy, do którego jesteście wezwani” życzył wszystkim zebranym Bożego Pokoju.

Homilię wygłosił biskup polowy Wojska Polskiego Józef Guzdek. Przywołując historyczny dzień, w którym po 123 latach Polska zmartwychwstała, a w kościołach rozbrzmiało dziękczynne Te Deum, przypomniał także narodowe winy, które przyczyniły się do utraty niepodległości: odejście od Boga, grzech prywaty, wewnętrzne spory i podziały, brak odpowiedzialności za własne państwo, a nawet angażowanie obcych sił dla obrony własnych interesów, kosztem dobra wspólnego, jakim jest Ojczyzna.

Biskup wezwał do budowania wspólnoty, stwierdzając, że powinien to być narodowy program rocznych przygotowań do obchodów 100. rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości.

Po homilii wierni wraz z duchowieństwem odmówili Akt Zawierzenia i Dziękczynienia, powierzając Opatrzności Bożej losy Ojczyzny i narodu.

Kardynał Kazimierz Nycz podziękował wszystkim obecnym w Świątyni, a zwłaszcza Darczyńcom za modlitwę i za wszelką pomoc dla tego miejsca, które jest Wotum Narodu, a także za to, że widzą w tym miejscu nasze wspólne dzieło i zobowiązanie.

Eucharystię zakończyło odśpiewanie pieśni „Boże coś Polskę”.

Liczni pielgrzymi z całej Polski przybyli również do Świątyni Opatrzności Bożej na dziękczynną Mszę św., której przewodniczył biskup pomocniczy archidiecezji warszawskiej Rafał Markowski. Oprawę muzyczną zapewnił Zespół Wokalno-Instrumentalny Canticum Gratiorum pod dyrekcją Jacka Jackowskiego działający przy parafii Opatrzności Bożej w Wilanowie. Wiernych poruszyła bardzo głęboka i skłaniające do osobistych przemyśleń homilia biskupa Rafała, za którą podziękowali gromkimi oklaskami.

Mszę św. o godz. 9.00 transmitowało Polskie Radio i TVP Info. Wszystkie uroczystości, które towarzyszyły obchodom Narodowego Święta Niepodległości transmitowane były za pośrednictwem Internetu na stronach internetowych Centrum Opatrzności Bożej i Świątyni Opatrzności Bożej.

O uroczystościach:

Cookies

Ta strona korzysta z plików Cookies. Więcej w Polityce Prywatności. - więcej