„Myśląc z Wyszyńskim” nt. „Czas to miłość. Społeczna krucjata miłości” (transmisja online)

„Myśląc z Wyszyńskim” to inicjatywa przybliżająca osobę kard. Stefana Wyszyńskiego. W każdy trzeci czwartek miesiąca do maja 2020 roku, w Domu Arcybiskupów Warszawskich będą miały miejsce otwarte konferencje z udziałem historyków i badaczy.

Zapraszamy na cykl spotkań poświęconych nauczaniu kard. Stefana Wyszyńskiego, organizowany przez Archidiecezję Warszawską. Podczas nich prezentowane są aktualne tematy będące wyzwaniem dla człowieka, społeczeństwa i Kościoła w kontekście postaci i nauczania Prymasa Tysiąclecia.

Najbliższe spotkanie nt. „CZAS TO MIŁOŚĆ. SPOŁECZNA KRUCJATA MIŁOŚCI” odbędzie się 20 lutego o godz. 18.00.

• bp Piotr Jarecki – prowadzenie
Prelegenci:
  • ks. prof. Waldemar Chrostowski – biblista z Uniwersytetu Kardynała Stefana Wyszyńskiego,
  • dr Monika Waluś, UKSW,
  • Marcin Adamczewski, dyrektor Muzeum Jana Pawła II i Prymasa Wyszyńskiego

ABC SPOŁECZNEJ KRUCJATY MIŁOŚCI

1. Szanuj każdego człowieka, bo Chrystus w nim żyje. Bądź wrażliwy na drugiego człowieka, twojego brata (siostrę).
  2. Myśl dobrze o wszystkich – nie myśl źle o nikim. Staraj się nawet w najgorszym znaleźć coś dobrego.
  3. Mów zawsze życzliwie o drugich – nie mów źle o bliźnich. Napraw krzywdę wyrządzoną słowem. Nie czyń rozdźwięku między ludźmi.
  4. Rozmawiaj z każdym językiem miłości. Nie podnoś głosu. Nie przeklinaj. Nie rób przykrości. Nie wyciskaj łez. Uspokajaj i okazuj dobroć.
  5. Przebaczaj wszystko wszystkim. Nie chowaj w sercu urazy. Zawsze pierwszy wyciągnij rękę do zgody.
  6. Działaj zawsze na korzyść bliźniego. Czyń dobrze każdemu, jakbyś pragnął, aby tobie tak czyniono. Nie myśl o tym, co tobie jest kto winien, ale co Ty jesteś winien innym.
  7. Czynnie współczuj w cierpieniu. Chętnie spiesz z pociechą, radą, pomocą, sercem.
  8. Pracuj rzetelnie, bo z owoców twej pracy korzystają inni, jak Ty korzystasz z pracy drugich.
  9. Włącz się w społeczną pomoc bliźnim. Otwórz się ku ubogim i chorym. Użyczaj ze swego. Staraj się dostrzec potrzebujących wokół siebie.
  10. Módl się za wszystkich, nawet za nieprzyjaciół.

Harmonogram spotkań

• Listopad 2019 r.  „Dlaczego Prymas Tysiąclecia? Co zawdzięczamy kard. St. Wyszyńskiemu?”
  • Grudzień 2019 r.  „Rodzina. Wyzwania i szanse współczesnej rodziny”
  • Styczeń 2020: „Prawda antropologiczna: mężczyzną i kobietą zrodził ich”
  • Luty 2020: „Czas to miłość. Społeczna krucjata miłości”
  • Marzec 2020: „Praca – przymus czy szansa?”
  • Kwiecień 2020: „W służbie dobra wspólnego. Polityka, naród, państwo”
  • Maj 2020: „Nigdy jeden przeciw drugiemu. Kard. Karol Wojtyła i Prymas Stefan Wyszyński – komplementarność charyzmatów”
Styczeń 2020: „Prawda antropologiczna: mężczyzną i kobietą zrodził ich” (transmisja)

Grudzień 2019 r.  „Rodzina. Wyzwania i szanse współczesnej rodziny” (transmisja)