Od dziś św. Faustyna będzie wspominana w liturgii na całym świecie

Święta s. Faustyna została dziś wpisana do tzw. kalendarza rzymskiego, co oznacza, że jej wspomnienie liturgiczne ma się znaleźć w księgach liturgicznych na całym świecie. Dekret wydała Kongregacja Kultu Bożego i Dyscypliny Sakramentów, za zgodą papieża Franciszka, dokładnie w setną rocznicę urodzin wielkiego czciciela św. Faustyny – Jana Pawła II.

Niezwykła koincydencja ogłoszenia tej decyzji dokładnie w dniu 100. rocznicy urodzin Papieża-Polaka może być z pewnością odebrana, jako swoisty prezent od Ojca Świętego dla Polaków z okazji jubileuszu ich niezwykłego Rodaka.

W Dekrecie opublikowanym 18 maja w południe przez Biuro Prasowe Stolicy Apostolskiej czytamy:

„Dlatego Najwyższy pasterz papież Franciszek, przyjmując prośby i życzenia pasterzy, zakonnic i kobiet, a także stowarzyszenia wiernych oraz rozważając wpływ wywierany przez duchowość świętej Faustyny ​​w różnych częściach świata, postanowił, że imię to św. Marii Faustyny ​​(Heleny) Kowalskiej, dziewicy, zostanie wpisane do ogólnego kalendarza rzymskiego, a jej opcjonalne wspomnienie będzie obchodzone przez wszystkich w dniu 5 października”.

To nowe wspomnienie ma zostać włączone do wszystkich kalendarzy i ksiąg liturgicznych w celu odprawienia Mszy świętej i liturgii godzin, przyjmując teksty liturgiczne dołączone do tego dekretu, które muszą zostać przetłumaczone, zatwierdzone i, po potwierdzeniu przez tę Dykasterię, opublikowane przez Konferencje Episkopatu.

W uzasadnieniu, zamieszczonym w Dekrecie czytamy dalej:

„W Dzienniku swojej duszy – sanktuarium spotkania z Panem Jezusem, ona sama opowiada o tym, co Pan zdziałał w niej dla dobra wszystkich: słuchając Tego, który jest Miłością i Miłosierdziem, zrozumiała, że ​​żadna ludzka nędza nie mogłaby się przeważyć miłosierdzie, które nieustannie wylewa się z serca Chrystusa. W ten sposób stała się inspiracją dla ruchu głoszącego i błagającego o Miłosierdzie Boże na całym świecie. Imię Faustyny, kanonizowanej w 2000 roku przez Świętego Jana Pawła II, szybko stało się znane na całym świecie, promując we wszystkich częściach Ludu Bożego, pasterzy i wiernych świeckich, wzywanie Miłosierdzia Bożego i jego wiarygodnego świadectwa w postępowanie w życiu wierzących”.


Za: stacja7.pl

Cookies

Ta strona korzysta z plików Cookies. Więcej w Polityce Prywatności. - więcej