Pokój światu, ludziom radość

(…) gdzież jest Polak, dla którego melodie: „Bóg się rodzi”, „Wśród nocnej ciszy”, „W żłobie leży” – nie stanowiłyby części własnej duszy? Zrosły się one nierozerwalnie z polskością, której są wykwitem, a mogą być słusznie dumą. Każdy naród chrześcijański posiada swoje pieśni bożonarodzeniowe, nigdzie jednak nie wyrosła ich podobna mnogość, nigdzie też nie są równie bezpośrednie i tkliwe.

Zofia Kossak, Rok Polski

Kolęda „Cicha noc”, która 6 stycznia zabrzmiała w Świątyni Opatrzności Bożej, rozpoczęła koncert Reprezentacyjnego Zespołu Artystycznego Wojska Polskiego. Zasłużona renoma, jaką cieszy się w kraju i zagranicą ten zespół, zdobywca Złotej, Multiplatynowej i Diamentowej Płyty, nagrodzony przez ordynariat WP oznaczeniem Benemerenti, przyciągnęła do Świątyni blisko dwa tysiące słuchaczy i widzów pragnących uczestniczyć w tym wspaniałym koncercie, w którym słowa i melodie najpiękniejszych polskich kolęd były uzupełniane barwą kostiumów, iluminacją wnętrza i scenografią.

Orkiestra i prowadzący ją dyrygent major Marcin Ślązak występowali w mundurach z czasów Księstwa Warszawskiego, soliści: Anna Potyrała-Listwon, Natalia Ołów, Andrzej Wiśniewski i Jan Kierdelewicz w strojach szlacheckich, podobnie jak chór ubrany w jednolite kontusze.

Bogaty program zawierał zarówno dostojne pieśni bożonarodzeniowe, jak i lżejsze, a tak bliskie sercu pastorałki. W sumie wysłuchaliśmy 21 kolęd, zarówno znanych, jak i mniej znanych, by przywołać bożonarodzeniową pieśń „Adeste fideles”, wykonywaną częściowo po łacinie, częściowo po polsku. Pomiędzy utworami prowadzący przywoływało m.in. wypowiedzi św. Jana Pawła II i papieża Benedykta XVI.

Ostatnią wykonaną kolędą była osiemnastowieczna Pieśń o narodzeniu Pańskim, autorstwa Franciszka Karpińskiego, powszechnie znana od swych pierwszych słów jako Bóg się rodzi. Obecni w Świątyni Opatrzności Bożej wysłuchali jej na stojąco.

Organizatorzy koncertu: Centrum Kultury Wilanów i Centrum Opatrzności Bożej.

Tekst: Centrum Opatrzności Bożej

Cookies

Ta strona korzysta z plików Cookies. Więcej w Polityce Prywatności. - więcej