Prezydent zapali Świecę Niepodległości

Prezydent Andrzej Duda 11 listopada zapali Świecę Niepodległości podczas Mszy św. w intencji Ojczyzny w Świątyni Opatrzności Bożej. Świecę tę ofiarował Warszawie papież Pius IX w 1867 roku z życzeniem, by zapalono ją dopiero wówczas, gdy Polska będzie wolna. Świeca zapłonęła w historii dwa razy – w 1920 roku oraz 3 czerwca br.

Świeca Niepodległości, która znajduje się w Świątyni Opatrzności Bożej w Warszawie 11 listopada zapłonie po raz trzeci w historii wolnej Polski. Została ona ofiarowana Warszawie przez papieża Piusa IX w 1867 roku z poleceniem, by zapalono ją, kiedy Polska odzyska wolność.

Po raz pierwszy stało się to w 1920 roku. Świecę, którą z Watykanu przywieźli kard. Edmund Dalbor i arcybiskup metropolita warszawskim kard. Aleksander Kakowski, zapalił marszałek Sejmu Ustawodawczego Wojciech Trąmpczyński.

Świeca zapłonęła ponownie po blisko 100 latach – 3 czerwca 2018 r. w XI Święto Dziękczynienia. Podczas Mszy św. w Świątyni Opatrzności Bożej zapalił ją prezydent RP Andrzej Duda w obecności marszałka Sejmu Marka Kuchcińskiego, prymasa Polski abp. Wojciecha Polaka i metropolity warszawskiego kard. Kazimierza Nycza.

Powtórnie zapalenie Świecy Niepodległości przez Prezydenta RP odbędzie się 11 listopada podczas Mszy św. w intencji Ojczyzny o godz. 9.00 w Świątyni Opatrzności Bożej.

 

Cookies

Ta strona korzysta z plików Cookies. Więcej w Polityce Prywatności. - więcej