Przybędzie relikwii w Świątyni Opatrzności Bożej w Wilanowie

Relikwie św. bp. Józefa Pelczara i bł. Klary Szczęsnej zostaną wprowadzone 19 stycznia do Świątyni Opatrzności Bożej. A to nie koniec tegorocznego pochodu świętych do Wilanowa.

Data uroczystego przekazania relikwii nie jest przypadkowa. Odbędzie się w setną rocznicę zapalenia Świecy Niepodległości – daru papieża Piusa IX, która miała być użyta dopiero, gdy Polska odzyska niepodległość.

Świecę zapalono w Warszawie, w archikatedrze dopiero w 1920 roku. Ksiądz Tadeusz Aleksandrowicz, kustosz Świątyni Opatrzności Bożej przypomina, że podczas przekazania świecy, jak i w dniu jej zapalenia obecny był bp Józef Pelczar. 

Teraz relikwie świętego biskupa oraz bł. Klary Szczęsnej – założycieli Zgromadzenia Służebnic Najświętszego Serca Jezusowego, zostaną umieszczone we wnękach w lewej nawie Świątyni Opatrzności, położonych w pobliżu miejsca przechowywania Świecy Niepodległości. Ich instalacji dokona 19 stycznia o godz. 12.00 kard. Kazimierz Nycz.

Do tej pory w niszach wilanowskiego kościoła umieszczono relikwiarze 12 polskich świętych i błogosławionych: bł. ks. Jerzego Popiełuszki (2010 r.), św. Jana Pawła II (2011 r.), św. Andrzeja Boboli (2013 r.), bł. Edmunda Bojanowskiego (2014 r.), św. Stanisława Papczyńskiego (2015 r.),  św. Zygmunta Szczęsnego Felińskiego (2015 r.), św. Urszuli Ledóchowskiej (2015 r.), bł. Honorata Koźmińskiego (2015 r.), św. Maksymiliana Kolbego (2016 r.), św. brata Alberta Chmielowskiego (2017 r.), św. Faustyny Kowalskiej (2018 r.) i bł. Franciszki Siedliskiej (2019 r.). Od 2018 r. przechowywane są w nim także relikwie Krzyża Świętego.

Po wprowadzeniu relikwii założycieli Sióstr Służebnic Najświętszego Serca Jezusowego, następnym w tym gronie będzie kard. Stefan Wyszyński. Jego relikwie (drugiego stopnia) zostaną w procesji przeniesione do Wilanowa wprost z uroczystości beatyfikacyjnej z pl. Piłsudskiego 7 czerwca br.

– Święci obecni w relikwiach w naszej świątyni są znakami Bożej opatrzności, która czuwa nad Polską – mówi ks. prałat Tadeusz Aleksandrowicz, proboszcz parafii Opatrzności Bożej w Wilanowie.

W październiku do tego grona dołączy w znaku relikwii św. Zygmunt Gorazdowski, założyciel Zgromadzenia Sióstr Miłosierdzia św. Józefa, zwanych popularnie józefitkami, prowadzących wiele dzieł dobroczynnych.

– Obserwujemy odrodzenie kultu świętych i czci oddawanych ich relikwiom. Ale moc relikwii płynie z mocy samego Boga, który działa poprzez swoich wybranych także po ich śmierci – podkreśla ks. prof. Józef Naumowicz, historyk literatury wczesnochrześcijańskiej, patrolog.

Cookies

Ta strona korzysta z plików Cookies. Więcej w Polityce Prywatności. - więcej