Pułkownik Kazimierz Klimczak odznaczony Medalem Stulecia Odzyskanej Niepodległości.

Honorowym gościem w Świątyni Opatrzności Bożej podczas obchodów Święta Niepodległości i innych uroczystości religijnych i patriotycznych jest płk Kazimierz Klimczak, najstarszy żyjący żołnierz II Rzeczypospolitej, uczestnik kampanii wrześniowej, podczas której w składzie Armii Pomorze walczył m.in. nad Bzurą, żołnierz Armii Krajowej i uczestnik Powstania Warszawskiego. W nadchodząca sobotę Pan Pułkownik skończy 106 lat!

Z tej okazji w Muzeum Wojska Polskiego odbyła się wzruszająca uroczystość, na którą prócz Prezydenta RP Andrzeja Dudy i pani Marszałek Sejmu Elżbiety Witek przybyła liczna grupa młodzieży. Pan Pułkownik został odznaczony Medalem Stulecia Odzyskanej Niepodległości.

Pułkownik Klimczak powiedział, że najważniejszymi wartościami przez całe życie były dla Niego słowa BÓG, HONOR, OJCZYZNA!

Odczytano również Jego przesłanie do młodzieży:

Proszę Was, abyście nie utracili tego zrywu Waszych rówieśników, którzy walczyli w konspiracji i Powstaniu Warszawskim. Oni oddali dusze Bogu, serca Ojczyźnie, a Wam, młodym pokoleniom Wolną Polskę, którą musimy umacniać wraz z naszym rządem pod hasłem BÓG, HONOR, OJCZYZNA, pamiętając, że Wolność trzeba pielęgnować, bo nie jest dana raz na zawsze.

Proszę Was, abyście pamiętali o Waszych przodkach, którzy przez pokolenia wykuwali Wolność Ojczyzny, po trudnych czasach zaborów i okupacji.

Pamiętajcie o Nich w cichej modlitwie, aby Bóg łaskawy przyjął Ich do Swej Chwały.

                                                                Z żołnierskim pozdrowieniem
Kazimierz Klimczak
inwalida wojenny, pułkownik Wojska Polskiego

Wystąpienie Prezydenta RP Andrzeja Dudy podczas spotkania z płk. Kazimierzem Klimczakiem

Wielce Szanowny Panie Pułkowniku, Nasz Wspaniały, Drogi Jubilacie,
Szanowna Pani Marszałek,
Szanowny Panie Ministrze,
Wszyscy Dostojni Przybyli Goście,
Drodzy Harcerze, Uczniowie,

To jest – można powiedzieć – niesamowita chwila. Patrzymy na Pana Pułkownika, na naszego dzisiejszego solenizanta, jubilata i uświadommy sobie, że cieszymy się, ratujemy się obecnością wśród nas kogoś, kto urodził się przed I wojną światową. Pan Pułkownik kończy 106 lat. Urodził się w 1914 roku, w lutym, jeszcze zanim I wojna zdążyła się zacząć. Na własne oczy widział zatem jako mały chłopiec tamto odzyskanie przez Polskę niepodległości przed 100 laty. Walczył za Polskę. Zgłosił się jako młody chłopak do szkoły podoficerskiej, następnie ukończył kurs podoficerów instruktorów, walczył w 1939 roku w obronie Polski m.in. w bitwie nad Bzurą, walczył pod tym sztandarem w 67. Pułku Piechoty z Brodnicy jako żołnierz Armii Pomorze. Został ciężko ranny w czasie Kampanii Wrześniowej, ale kiedy tylko zdołał wyleczyć się z ran natychmiast wstąpił do konspiracji. Armia Krajowa, Powstanie Warszawskie, walka w Powstaniu – jako doświadczony żołnierz dowodził warszawską młodzieżą w walce przeciwko Niemcom.

Jest Pan Pułkownik wspaniałym wzorem patrioty, jest Pan Pułkownik wspaniałym wzorem żołnierza, jest Pan Pułkownik wspaniałym wzorem człowieka, ojca rodziny, tego wszystkiego, co pozwala powiedzieć na jesieni życia, że człowiek miał życie piękne. Pan Pułkownik miał życie piękne, życie dla Rzeczypospolitej – jak sam powiedział – nie walczył dla siebie, walczył dla przyszłych pokoleń. I kiedy popatrzymy na naszą historię i na to, że dla Pana Pułkownika dopiero – dla was aż – ale dla Pana Pułkownika dopiero od 30 lat Polska jest prawdziwie wolna, prawdziwie suwerenna, prawdziwie niepodległa. To rzeczywiście te słowa Pana Pułkownika mają w sobie głęboką prawdę – on rzeczywiście swoją postawą, swoją walką, swoim cierpieniem, swoją niezłomnością wywalczył wolną Polskę dla nas, dla was, dla kolejnych pokoleń Polaków, które mam nadzieję będą się cieszyły tym, że dzięki bohaterstwu swoich dziadków, pradziadków, ojców żyją dzisiaj w wolnej ojczyźnie. Nie rozumieją co to znaczy być w niewoli, nie rozumieją nawet co to znaczy nie mieć pełnej wolności, bo nigdy nie dotknął ich ten problem. Problem, z którym Pan Pułkownik zmagał się przez większość swojego życia, i dla którego krwawił się w walkach przeciwko wrogom Rzeczypospolitej.

Panie Pułkowniku, jestem niezwykle dumny i wzruszony, że dzisiaj mogę Panu wręczyć ten Medal Stulecia Odzyskanej Niepodległości – niepodległości, która jest młodsza niż Pan.

Ogromnie się cieszę, że jest Pan z nami. Chciałem z całego serca jeszcze raz podziękować za Pana piękne życie, za Pana niezwykłą postawę żołnierską i obywatelską i za to, że cały czas przez te wszystkie lata, mimo już podeszłego wieku, jest Pan dla młodzieży, spotyka się Pan z młodymi ludźmi, chce Pan z nimi rozmawiać, chce Pan dawać świadectwo, tak jak przed chwilą pięknie Pan mówił o tej niezwykłej tradycji, o tych wielkich wartościach, którym służył polski żołnierz – Bóg, Honor i Ojczyzna.

Panie Pułkowniku z całego serca za to w imieniu Rzeczypospolitej dziękuję i składam Panu najserdeczniejsze życzenia urodzinowe, żeby Pan był jeszcze długo, długo, długo z nami, żebyśmy się mogli cieszyć Pana obecnością i ogrzewać się w promieniach Pana pięknej patriotycznej postawy. Dwieście lat Panie Pułkowniku.Fot. Jakub Szymczuk/KPRP
Za: www.prezydent.pl, Wystąpienie podczas spotkania z płk. Kazimierzem Klimczakiem
Zobacz także: www.prezydent.pl, 106. urodziny płk. Kazimierza Klimczaka (ps. Szron)

 

Świadectwo powstańca warszawskiego płk. Kazimierza Klimczaka ps. „Szron”, 23 września 2018 r.

Za: Centrum Opatrzności Bożej

Galeria zdjęć

Cookies

Ta strona korzysta z plików Cookies. Więcej w Polityce Prywatności. - więcej