Replika Świecy Niepodległości

Z okazji jubileuszu stulecia odzyskania przez Polskę niepodległości zostaną rozprowadzone cegiełki w postaci repliki Świecy Niepodległości.

W powstającym Sanktuarium Opatrzności Bożej znalazł swoje miejsce niezwykły symbol niepodległości Polski – świeca ofiarowana Warszawie przez Piusa IX w 1867 roku z życzeniem, by zapalono ją dopiero wówczas, gdy Polska będzie już wolna. W 1920 roku kard. Edmund Dalbor wraz z arcybiskupem metropolitą warszawskim kard. Aleksandrem Kakowskim przywieźli świecę z Watykanu do archikatedry warszawskiej, gdzie podczas uroczystej Eucharystii zapalił ją marszałek Sejmu ustawodawczego Wojciech Trąmpczyński na znak tego, że Ojczyzna nasza wolność odzyskała.

Po raz pierwszy, po blisko 100 latach, 3 czerwca 2018 r. w XI Święto Dziękczynienia, świeca została zapalona w Świątyni Opatrzności Bożej przez Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej Andrzeja Dudę w obecności Marszałka Sejmu Marka Kuchcińskiego, Prymasa Polski abp. Wojciecha Polaka i Metropolity Warszawskiego kard. Kazimierza Nycza – na znak wolności i niepodległości Polski. Prezydent dokona tego powtórnie w setną rocznicę odzyskania niepodległości podczas Mszy św. w intencji Ojczyzny o godz. 9.00 w Świątyni Opatrzności Bożej.

Chcielibyśmy, aby w jak największej liczbie polskich domów 11 listopada zapłonęła Świeca Niepodległości i stała się zachętą do modlitwy za Polskę oraz do dziękczynienia Bogu za opiekę Opatrzności Bożej nad naszym krajem.

Z okazji jubileuszu stulecia odzyskania przez Polskę niepodległości planujemy rozprowadzanie cegiełek w postaci repliki Świecy Niepodległości, do której zostanie dołączony Akt Dziękczynienia Polski do samodzielnego odmawiania w intencji Ojczyzny. Osoby, które zechcą otrzymać miniaturę Świecy Niepodległości, będą mogły przy tej okazji wesprzeć kontynuację prac w Świątyni Opatrzności Bożej, a także złożyć intencje dziękczynne na Msze św. za Ojczyznę odprawiane 11 listopada o godz. 9.00 i 12.00.

Wierzymy, że tradycja zapalania świecy w czasie Święta Niepodległości za znak wolnej Polski będzie jednoczyć nas w ustawicznym dziękczynieniu Stwórcy za opiekę nad naszą Ojczyzną i ufnym zawierzaniu Bogu jej losów na kolejne wieki.

ks. Tadeusz Aleksandrowicz, ks. Tadeusz Sowa

Informacja ogólna o miniaturze Świecy Niepodległości

Świece to miniatury Świecy Niepodległości znajdującej się w Świątyni Opatrzności Bożej, to wyjątkowa pamiątka 100. rocznicy odzyskania niepodległości przez Polskę. Zachęcamy do zapalenia ich w naszych domach 11 listopada o symbolicznej godzinie 19:18 i zjednoczenia we wspólnej modlitwie za wolną Ojczyznę, słowami Aktu Dziękczynienia Polski dołączonego do świecy.

Miniatura stanowi także cegiełkę na budowę powstającego Sanktuarium Opatrzności Bożej. Złożone ofiary zostaną przekazane na kontynuację prac. Organizatorem inicjatywy jest Centrum Opatrzności Bożej.

Charakterystyka świecy

Świeca o wysokości 17 cm i średnicy 3 cm, ręcznie wykonana, zdobiona woskiem i malowanymi złoceniami, z wiernie odwzorowanym wizerunkiem Matki Bożej oraz ornamentem.

Więcej o dystrybucji Świec Niepodległości

Cookies

Ta strona korzysta z plików Cookies. Więcej w Polityce Prywatności. - więcej