XII Święto Dziękczynienia. W trosce o rodzinę

Podczas Święta Dziękczynienia, które będziemy obchodzić 2 czerwca, podziękujemy Opatrzności Bożej za dwóch wielkich Pasterzy: św. Jana Pawła II i kard. Stefana Wyszyńskiego Prymasa Tysiąclecia.

Mszy św. o godz. 12.00 z udziałem Episkopatu Polski przewodniczyć będzie i homilię wygłosi kard. Stanisław Dziwisz.

Tegoroczne Święto Dziękczynienia odbędzie się dokładnie w 40. rocznicę rozpoczęcia pierwszej pielgrzymki Jana Pawła II do Ojczyzny. Jednocześnie żyjemy w oczekiwaniu na ogłoszenie decyzji o beatyfikacji Sługi Bożego Stefana Wyszyńskiego.

Obaj Mężowie Opatrznościowi, których Bóg dał Kościołowi polskiemu i Kościołowi Powszechnemu ogromną wagę przywiązywali do rodziny, a troskę o nią wyrażali w wielu swych działaniach.

„Potrzeba w naszej Ojczyźnie przykładu ofiary z siebie, aby człowiek współczesny zapomniał o sobie, a myślał o drugich - o dobru rodziny, o wypełnieniu swego powołania i zadania życiowego wobec innych, o dobru całego narodu”. (kard. Stefan Wyszyński)

„Rodzina jest sobą, jeżeli buduje się na takich odniesieniach, na wzajemnym zaufaniu, na zawierzeniu wzajemnym. Tylko na takim fundamencie można też budować proces wychowania, który stanowi podstawowy cel rodziny i jej pierwszorzędne zadanie”. (św. Jan Paweł II)

W tym radosnym dniu do Świątyni Opatrzności Bożej zostaną wprowadzone relikwie bł. Franciszki Siedliskiej, założycielki Zgromadzenia Sióstr Najświętszej Rodziny z Nazaretu.

PROGRAM

• godz. 8.00 – z Placu Marszałka Józefa Piłsudskiego wyruszy procesja dziękczynna, która wraz z relikwiami bł. Franciszki Siedliskiej, założycielki Zgromadzenia Sióstr Najświętszej Rodziny z Nazaretu, przejdzie do Świątyni Opatrzności Bożej.
  • godz. 10.45 – przed kościołem św. Antoniego Marii Zaccarii (ul. Jana III Sobieskiego 15), zostanie uformowana uroczysta procesja z udziałem Episkopatu Polski, kapituł i zaproszonych gości.
  • godz. 12.00-14.00 – Msza św. dziękczynna pod przewodnictwem kard. Stanisława Dziwisza. Wprowadzenie relikwii bł. Franciszki Siedliskiej do Świątyni Opatrzności Bożej.
  • godz. 14.00 – otwarcie Miasteczka dla Dzieci i gry rodzinnej „Święta drużyna Bożego planu się trzyma”, Panteonu Wielkich Polaków, Ruchomego Teatru XXI wieku dla dzieci
  • godz. 15.00 – wypuszczenie do nieba baloników „Dziękuję”; Koronka do Miłosierdzia Bożego
  • 15.30-19.00 – pokaz filmów „Świątynia 1791-2016, „Jan Paweł II i Prymas Stefan Kardynał Wyszyński”, „Jan Paweł II. Szukałem Was...”, „Pielgrzym”
  • godz. 19.00 – Msza św. dziękczynna, po niej Wieczór Uwielbienia
  • godz. 21.37 – Zakończenie uroczystości i modlitwa, iluminacja Świątyni

TRASA PROCESJI BĘDZIE PRZEBIEGAĆ NASTĘPUJĄCYMI ULICAMI:

• godz. 8.00 – pl. Marszałka Józefa Piłsudskiego – kościół św. Aleksandra
  • godz. 8.25 – kościół św. Aleksandra – Belweder
  • godz. 8.55 – Belweder – ul. J. Gagarina
  • godz. 9.10 – ul. J. Gagarina – ul. Sobieskiego
  • godz. 9.30 – ul. Sobieskiego – kościół św. Antoniego M. Zaccarii
  • godz. 11.00 – kościół św. Antoniego M. Zaccarii i przejście Aleją Rzeczypospolitej do Świątyni Opatrzności Bożej.