Aktualności

Narodowe Święto Niepodległości

11 listopada 2022 roku obchodziliśmy 104. rocznicę odzyskania niepodległości przez naszą Ojczyznę. O 10.00 kardynał Kazimierz Nycz przewodniczył dziękczynnej Mszy świętej, w której udział wzięli przedstawiciele władz państwowych, pielgrzymi, darczyńcy i nasi parafianie. Mszę koncelebrował bp Wiesław Lechowicz, który wygłosił także homilię oraz bp Grzegorz Kaszak wraz z licznie przybyłymi księżmi. Udział w uroczystości wzięły także kapituły naszej archidiecezji. W czasie Mszy zapłonęła po raz kolejny Świeca Niepodległości – znak wolności naszej Ojczyzny, a zarazem wezwanie do dziękczynienia za czuwającą nad nią Bożą Opatrzność.

O 17.00 rozpoczął się koncert „Requiem dla swiata” Tomasza Radziwonowicza z udziałem orkiestry „Sinfonia Viva”, Warszawskiego Chóru Międzyuczelnianego oraz Chóru Mieszanego i Dziecięcego „Artos”. Requiem zostało skomponowane kilka lat temu w hołdzie tym, którzy ginęli za najważniejsze dla kompozytora wartości: wolność, wiarę i prawdę. Muzyka połączona ze słowem jest swoistym wołaniem, by w dzisiejszych czasach nie zaginęła o nich pamięć.

Ostatnim akordem dzisiejszego świętowania była dziękczynna Msza za Ojczyznę o 19.18, której przewodniczył Ksiądz Proboszcz Tadeusz Aleksandrowicz. Jeszcze raz zapłonęła Świeca Niepodległości, której światło każdy mógł zabrać do swojego domu.