Aktualności

Koncert muzyki pasyjnej

W sobotę 25 marca 2023 po Mszy świętej o godz. 18.00 zapraszamy na koncert muzyki pasyjnej w wykonaniu Zespołu Wokalnego Imprevisti. Będziemy mogli usłyszeć wykonanie „Ciemnych Jutrzni” Tomasa Luisa de Victorii.

„Ciemne Jutrznie” T. L. de Victorii to arcydzieło hiszpańskiej muzyki renesansowej. Rzadko wykonywany w Polsce cykl składa się z 17 krótkich motetów czterogłosowych a cappella. Ich teksty bazują m.in. na psalmach, Lamentacjach Jeremiasza, Listach Św. Pawła Apostoła i dotyczą bezpośrednio wydarzeń męki i śmierci Jezusa. Obrzęd Ciemnych Jutrzni  sprawowany był w czasach de Victorii późnym wieczorem, w ciemnościach, które rozjaśniały wyłącznie świece. Ich ilość odpowiadała ilości motetów – gaszono je kolejno po zakończeniu każdego z utworów, tak że słuchacze niejako zapadali w mroki śmierci razem z Chrystusem. Podczas naszego koncertu ta tradycja zostanie zachowana oraz wzbogacona o odczytanie tekstów utworów w tłumaczeniu polskim.

Zespół wystąpi w składzie: Marta Czarkowska (sopran), Anna Kuraś-Boruta (mezzosopran), Jakub Grabowski (tenor) i Leszek Kubiak (bas). Koncert potrwa około 45 minut.

Zespół Wokalny Imprevisti powstał w 2005 roku w Warszawie. Początkowym założeniem grupy było wykonywanie muzyki dawnej, jednak z czasem zakres jej zainteresowań rozszerzył się o utwory wszystkich epok – aż po współczesność. Obecnie zespół specjalizuje się w wykonawstwie muzyki europejskiej XVI wieku oraz – co rzadkie – w kameralnym wykonawstwie muzyki cerkiewnej. Zespół wziął udział w licznych konkursach krajowych i międzynarodowych, zdobywając wiele nagród. Zespół prowadzi Marta Czarkowska – absolwentka dyrygentury chóralnej oraz śpiewu solowego na Uniwersytecie Muzycznym Fryderyka Chopina w Warszawie.