Aktualności

Pielgrzymka do Ziemi Świętej

W dniach 25 czerwca – 1 lipca odbyła się parafialna pielgrzymka do Ziemi Świętej. W 1964 roku św. Paweł VI nazwał miejsca związane z życiem Jezusa mianem „piątej Ewangelii”. Przebywanie w nich pozwoliło nam odkryć na nowo tajemnice naszej wiary. Obcowanie z namacalnymi, ziemskimi śladami życia i działalności Jezusa i Świętej Rodziny, przepełniło nas radością i umocniło w wierze.

Pielgrzymka rozpoczęła się w niedzielę 25 czerwca przyjazdem do Bazyliki Narodzenia Pańskiego w Betlejem. W poniedziałek nawiedziliśmy Bazylikę Grobu Pańskiego w Jerozolimie. Odprawiliśmy też Drogę Krzyżową przy Via Dolorosa, modliliśmy się w Wieczerniku oraz przy Ścianie Płaczu. We wtorek byliśmy na górze Tabor – miejscu Przemienienia Pańskiego, w Kanie Galilejskiej, gdzie dokonał się pierwszy cud Jezusa i Nazarecie, gdzie znajduje się Grota Zwiastowania. W środę rano pojechaliśmy do Magdali i Kafarnaum, a po południu odbyliśmy rejs po Jeziorze Galilejskim oraz wspięliśmy się na Górę Błogosławieństw, gdzie odczytaliśmy tekst „Kazania na Górze” z Ewangelii Mateuszowej. W czwartek pojechaliśmy do Ein Karem – miejsca nawiedzenia św. Elżbiety i narodzenia św. Jana Chrzciciela. Tego samego dnia udaliśmy się też do Betanii – miejsca zamieszkania Marty, Marii i Łazarza, gdzie modliliśmy się przy grobie tego ostatniego. W piątek wędrowaliśmy przez Pustynię Judzką, gdzie znajduje się Góra Kuszenia Jezusa i oglądaliśmy mury Jerycha. Tego samego dnia przy rzece Jordan odnowiliśmy przyrzeczenia chrzcielne. W sobotę – ostatniego dnia – weszliśmy na Górę Oliwną, gdzie Pan Jezus nauczał modlitwy Pańskiej, oraz gdzie zapłakał nad Jerozolimą i przeżył agonię w ogrodzie Getsemanii.

Podczas pielgrzymki modliliśmy się za wszystkich parafian, za Wasze rodziny, dzieci oraz naszą młodzież. Codziennie mieliśmy łaskę celebrowania Eucharystii w miejscach świętych. Jesteśmy wdzięczni Bogu za dar pielgrzymowania i życzymy Wam wszystkim podobnego przeżycia w przyszłości.

Pielgrzymi wraz z
ks. Elia Callegarin
i ks. Piotrem Rymuzą.