Aktualności

W Świątyni teatrzyk dla dzieci

– Właściwie od samego początku działania Ruchomego Teatru XXI wieku dla Dzieci, nie było grupy, w której dzieci nie oglądałyby naszego spektaklu z wypiekami na twarzy i otwartą buzią – relacjonuje Tomek Sadowski, przewodnik Centrum Opatrzności Bożej. Jaki jest fenomen teatru działającego w podziemiach wilanowskiego Sanktuarium już od prawie 10 lat? Sprawdźcie to sami, odwiedzając teatr podczas tegorocznych ferii.

3 niezależne sceny obrotowe, 200 lalek i 24 odsłony, w których ukazana jest ponadtysiącletnia historia Polski i rola Opatrzności Bożej w dziejach naszego narodu. To fenomen Ruchomego Teatru XXI wieku dla dzieci, jaki działa w podziemiach Świątyni Opatrzności Bożej.

200 lalek powstało w pracowni rzeźbiarskiej toruńskiego Teatru „Baj Pomorski”. Artyści tworzyli je według projektu wybitnego rzeźbiarza i malarza Mikołaja Maleszy. 50 lalek jest ruchomych. Poruszane są one 60 silnikami, które przygotowali specjaliści z ABM Space Education — twórcy projektu łazików wykorzystywanych przy eksploracji Marsa. W spektaklu wykorzystano nowoczesną technologię, polegającą na synchronizacji obrotów walca, sterowania muzyką, światłem i animacją. W grudniu 2018 roku, 4 lata po otwarciu teatru i jego bardzo intensywnej eksploatacji, dokonano modernizacji, by wszystko działało bez zarzutu. I działa!

Spektakl składa się z trzech części. Widzimy w nim najwybitniejsze postaci polskiej historii: Mieszka I, Jadwigę i Jagiełłę, króla Stanisława Poniatowskiego, Józefa Piłsudskiego, ks. Ignacego Skorupkę, św. Faustynę, bł. ks. Jerzego Popiełuszkę, św. Maksymiliana Kolbego, bł. kard. Stefana Wyszyńskiego i św. Jana Pawła II. Genialny tekst opowieści, celnie dostosowany do możliwości percepcyjnych dzieci przez Malinę Prześlugę i Zbigniewa Lisowskiego, prowadzi młodych widzów od Chrztu Mieszka I poprzez zrywy niepodległościowe narodu polskiego aż do najnowszej historii Polski. Sceny obrazują uwięzienie prymasa Wyszyńskiego, wybór kard. Karola Wojtyły na Stolicę Piotrową i jego homilię na pl. Zwycięstwa w Warszawie, męczeństwo ks. Popiełuszki i wybory w 1989 r.


Ruchomy Teatr XXI wieku dla Dzieci zaprasza małych i dorosłych. Przed planowaną wizytą w Ruchomym Teatrze XXI wieku dla Dzieci warto zarezerwować telefonicznie wizytę, dzwoniąc: 883 343 040 lub pisząc maila: t.sadowski@centrumopatrznosci.pl

W okresie ferii szkolnych teatr jest otwarty: 
– dla widzów indywidualnych w dni powszednie o godz. 12.00, w niedzielę o godz. 12.15
– dla grup zorganizowanych (od 10 do 25 osób) w dni powszednie w godz. 10.00 – 17.00, a w niedzielę  w godz. 13.00 – 17.00. Wejścia o każdej pełnej godzinie.

Ceny biletów: 
– bilet ulgowy dla dziecka – 4 zł
– bilet normalny dla osoby dorosłej – 6 zł
– bilet rodzinny – 10 zł
– bilet grupowy (do 25 os.) – 50 zł

Więcej szczegółów na dedykowanej stronie Centrum Opatrzności Bożej.