Aktualności

Gdyby Adam był Polakiem

24 marca dzieci i młodzież z grupy teatralnej „Lolek” wystąpiły w Centrum Kultury Wilanów ze spektaklem pt.: „Gdyby Adam był Polakiem”. „Lolek” to grupa zrzeszająca młode talenty z Miasteczka Wilanów prowadzona przy naszej Świątyni przez ruch Łączy Nas Parafia. Jej powstanie jest odpowiedzią na prośby dzieci, które odkryły swoje talenty rok temu podczas realizacji przedstawienia o dzieciństwie św. Jana Pawła II pt.: „Lolek” i postanowiły regularnie się spotykać i doskonalić swoje zdolności aktorskie.

Przygotowania do przedstawienia trwały od listopada i dzieci wykazały niezwykły upór oraz determinację w wykreowaniu przydzielonych im postaci. Widowisko składało się w większości z miniatur dramatycznych Teatrzyku Zielona Gęś Konstantego Ildefonsa Gałczyńskiego. Dodatkowo można było obejrzeć adaptację skeczu klasyki polskiego kabaretu „Kabaretu Dudek”. W przygotowanych krótkich scenkach dzieci i młodzież jak w krzywym zwierciadle ukazały skłonności i dalekie od ideału postawy dorosłych.

Wspaniale poprowadzona konferansjerka przez Anitę Piotrowską i Zosię Czerską wprowadzały widzów w kolejne groteskowe sytuacje i tłumaczyły hasła młodego artysty kabaretowego. Była okazja osobiście poznać główne postacie Teatrzyku Zielona Gęś, czyli osiołka Porfirona (w tej roli Zosia Bukowska) i psa Fafika (w tej roli Konstancja Dzwonek). Rozbawiając natomiast publiczność do łez Marceli Twardowski (w roli Adama), Maja Andrzejczuk (w roli Ewy) oraz Julka Twardowska (w roli węża) przedstawili nieco zmieniony, ale pozytywnie zakończony bieg wydarzeń przy stwarzaniu Adama. Nikola Wernicka (w roli turysty i majtka pokładowego) w humorystyczny sposób pokazała nam, jak kończy się odkrycie Ameryki oraz biurokratyczny formalizm. Wcielający się natomiast w postacie Kuby i Rapaporta – Julka Twardowska i Mateusz Drapikowski, niezwykle zabawnie zilustrowali jak jedno krótkie słowo „SĘK” może wpłynąć na przebieg całej rozmowy. Zakończony owacją na stojąco finał należał natomiast do Kajtka Andrzejczuka, który z niesamowitym wdziękiem odśpiewał „Największe witaminy mają polskie dziewczyny”. W nagrodę nasi młodzi aktorzy otrzymali przepiękne maskotki i wspólne wyjście na obiad, które zostały ufundowane przez Instytut Papieża Jana Pawła II.

Wielkie podziękowania dla naszych niezawodnych przyjaciół: Instytutu Papieża Jana Pawła II i Centrum Kultury Wilanów za ogromną pomoc i zaangażowanie w organizację całego przedsięwzięcia.