Aktualności

Pogrzeb Prezydentów

W sobotę 12 listopada o 15.00 rozpoczęła się uroczysta Msza święta żałobna w intencji zmarłych Prezydentów Rzeczpospolitej Polskiej na Uchodźstwie Władysława Raczkiewicza, Augusta Zaleskiego i Stanisława Ostrowskiego. Ich doczesne szczątki po wielu latach zostały sprowadzone do Ojczyzny z Cmentarza Lotników Polskich w Newark w Wielkiej Brytanii.

Mszy świętej przewodniczył abp Stanisław Gądecki – przewodniczący Konferencji Episkopatu Polski, homilię wygłosił kard. Kazimierz Nycz – arcybiskup metropolita warszawski, a obrzędy związane z pochówkiem prowadził abp Wojciech Polak – prymas Polski. We Mszy świętej wzięli udział przedstawiciele najwyższych władz państwowych m.in.: Prezydent Rzeczpospolitej Polskiej, premier, marszałkowie Sejmu i Senatu.

Po Mszy świętej trumny z doczesnymi szczątkami zmarłych zostały przeniesione do podziemi Świątyni – Mauzoleum Prezydentów RP na uchodźstwie i złożone w specjalnych sarkofagach.

Na koniec uroczystości kard. Kazimierz Nycz poświęcił Izbę Pamięci poświęconą wszystkim prezydentom RP na uchodźstwie.

Więcej zdjęć na >> oficjalnym profilu naszej parafii na FB!