Małżeństwo

Kolejny cykl katechez dla narzeczonych rozpocznie się jesienią 2025. Spotkania odbywają się w środy o 19:30 w budynku Instytutu Papieża Jana Pawła II (nie potrzeba się zapisywać, należy przyjść na pierwsze spotkanie). Kurs trwa dziesięć tygodni. Spotkania prowadzi ks. Piotr Celejewski wraz z zaproszonymi gośćmi. Warunkiem ukończenia kursu jest uczestnictwo we wszystkich katechezach.

Ponadto nasza parafia w ramach duszpasterstwa akademickiego prowadzi kurs przedmałżeński w formie rocznej. Szczegółowych informacji udziela ks. Piotr Rymuza, można je też znaleźć w >> wydarzeniu.

W parafii działa poradnia dla narzeczonych. We wszelkich sprawach dotyczących zawarcia małżeństwa zapraszamy do kancelarii parafialnej.


GDZIE POWINIEN ODBYĆ SIĘ ŚLUB?
Sakrament małżeństwa powinien być zawarty w parafii zamieszkania jednego z narzeczonych. Przynależność do parafii ustala się na podstawie aktualnego miejsca zamieszkania, a nie zameldowania.

Narzeczeni spoza parafii Opatrzności Bożej w Wilanowie mogą zawrzeć związek małżeński w naszym kościele, wymagane jest jednak wcześniejsze uzyskanie odpowiedniego dokumentu z parafii zamieszkania. Może to być:
– licencja, czyli zgoda na zawarcie ślubu w naszym kościele, przy czym wszystkie formalności są dopełniane w parafii własnej,
– substytucja, czyli zgoda na przeprowadzenie zarówno formalności, jak i samego sakramentu w parafii Opatrzności Bożej w Wilanowie.

OD CZEGO ZACZĄĆ FORMALNE PRZYGOTOWANIA?
Należy zgłosić się osobiście do kancelarii parafialnej celem ustalenia daty i godziny ślubu. Aby zapewnić dostępność wybranej daty, rekomenduje się dokonanie rezerwacji z odpowiednim wyprzedzeniem. Do samej rezerwacji terminu nie są jeszcze wymagane żadne dokumenty. Rezerwacji nie można dokonać telefonicznie lub przez e-mail.

CZYM JEST PROTOKÓŁ PRZEDMAŁŻEŃSKI I JAK SIĘ NA NIEGO UMÓWIĆ?
Protokół przedmałżeński to tzw. badanie kanoniczno-duszpasterskie narzeczonych. Jego celem jest potwierdzenie zdolności do zawarcia małżeństwa oraz ustalenie, czy nie istnieją kanoniczne przeszkody do jego zawarcia.

Na spisanie protokołu należy umówić się wcześniej, najlepiej bezpośrednio z księdzem z naszej parafii, który ma udzielić ślubu. W przypadku braku preferencji można zgłosić się do dowolnego duchownego w kancelarii lub umówić się przez pocztę elektroniczną (>> adresy duszpasterzy). Czas potrzebny na spisanie protokołu wynosi około 60 minut.

Protokół należy spisać na około 3 miesiące przed ślubem, jednak po zgromadzeniu wszystkich wymaganych dokumentów. Prosimy nie odkładać tego etapu na ostatnią chwilę – na miesiąc przed ślubem wszystkie formalności powinny być już dopełnione.

JAKIE DOKUMENTY NALEŻY PRZEDŁOŻYĆ PODCZAS PROTOKOŁU?
Podczas spisywania protokołu narzeczeni powinni posiadać następujące dokumenty:

  • dowody osobiste,
  • metryki chrztu świętego z adnotacją o bierzmowaniu (ważne 6 miesięcy względem daty ślubu),
  • dokumenty z Urzędu Stanu Cywilnego („Zaświadczenie o braku przeciwwskazań do zawarcia małżeństwa” – ważne 6 miesięcy względem daty ślubu),
  • świadectwo ukończenia katechizacji szkolnej (do wglądu, np. świadectwo maturalne),
  • zgodę na spisanie protokołu (substytucję), jeśli narzeczeni nie należą do parafii Opatrzności Bożej.

Prosimy o upewnienie się, że wszystkie dane na dokumentach są zgodne – w szczególności metryki chrztu i dokumenty z USC muszą być spójne.

Pozostałe dokumenty można dostarczyć w terminie późniejszym, po uzgodnieniu z duszpasterzem:

  • świadectwo ukończenia kursu przedmałżeńskiego (wymagana forma tradycyjna lub stacjonarna – kursy e-learningowe nie są akceptowane; >> szczegóły na stronie Archidiecezji Warszawskiej),
  • zaświadczenie o odbyciu trzech spotkań w poradni rodzinnej,
  • informację o wybranych świadkach ślubu (powinny być to osoby pełnoletnie, posiadać pełnię władz umysłowych oraz nie mogą być osobami, które dokonały aktu apostazji),
  • potwierdzenie odbycia dwóch spowiedzi przedślubnych.

CZY PO SPISANIU PROTOKOŁU SĄ JESZCZE INNE FORMALNOŚCI?
W przypadku, gdy jedno z narzeczonych (lub oboje) mieszka poza parafią Opatrzności Bożej w Wilanowie, konieczne będzie dostarczenie potwierdzenia wygłoszenia zapowiedzi w parafii miejsca zamieszkania. Odpowiednie pismo zostanie wydane po spisaniu protokołu. Zapowiedzi są zazwyczaj ogłaszane przez dwie kolejne niedziele – należy uwzględnić ten czas przy planowaniu dalszych działań.

Po spisaniu protokołu narzeczeni otrzymają telefony kontaktowe do organisty, zakrystianina oraz obsługi parkingu przy Świątyni, celem ustalenia szczegółów samej ceremonii.

W tygodniu poprzedzającym ślub lub w samym dniu ślubu, jednak zawsze po wcześniejszym umówieniu z duszpasterzem prowadzącym sprawę, narzeczeni zobowiązani są zgłosić się celem podpisania dokumentów w księgach parafialnych. Na to spotkanie należy przybyć ze świadkami.


ZASADY PRZYGOTOWANIA DO SAKRAMENTU MAŁŻEŃSTWA
W ARCHIDIECEZJI WARSZAWSKIEJ

KATECHIZM KOŚCIOŁA KATOLICKIEGO