Aktualności

XXIII Dzień Papieski

W niedzielę, 15 października 2023 odbędzie się XXIII Dzień Papieski, organizowany przez Fundację „Dzieło Nowego Tysiąclecia”. Zapraszamy szczególnie na Msze święte o godz. 9.00 i 12.00, które zostaną odprawione w Sanktuarium Opatrzności Bożej tego dnia w intencji dzieci i młodzieży. XXIII Dzień Papieski obchodzony będzie w Polsce i środowiskach polonijnych na całym świecie pod hasłem „Św. Jan Paweł II. Cywilizacja życia”. 

Jak podkreśla kard. Kazimierz Nycz, wybierane co roku hasło Dnia Papieskiego pokazuje, że pontyfikat Jana Pawła II powinien trwać „w nas, w Kościele i w świecie ze względu na wartości i przesłanie, które on przynosił. […] Hasło »Cywilizacja życia« jest aktualne w kontekście rodziny, dzieci i młodzieży, ale także w kontekście wojny, która trwa i w każdej chwili grozi rozszerzeniem. Mówienie o cywilizacji życia, o której mówił Jan Paweł II, wydaje się więc niezwykle ważne”. Zapewnienie Jezusa zapisane w Ewangelii wg św. Jana: „Ja przyszedłem po to, aby owce miały życie i miały je w obfitości” (J 10, 10), papież Jan Paweł II cytuje już w pierwszych wersetach encykliki poświęconej wartości życia. Przypominał, że „Ewangelia życia znajduje się w samym sercu orędzia Jezusa Chrystusa”.

Św. Jan Paweł II przestrzegał, że losy naszej cywilizacji zależeć będą od wyniku trwającej konfrontacji między kulturą życia a kulturą śmierci. Przy czym ta druga „kultura” zasługuje na ujęcie w cudzysłów, gdyż jest dokładnym przeciwieństwem tego co to słowo oznacza. Św. Jan Paweł II wskazał konkretne środowiska, w których cywilizacja życia znajduje swój najbardziej żyzny grunt. Są nimi: rodzina, dzieci i młodzi. Wszyscy jesteśmy wezwani, „aby kochać i szanować życie każdego człowieka oraz dążyć wytrwale i z odwagą do tego, by w naszej epoce, w której mnożą się zbyt liczne oznaki śmierci, zapanowała wreszcie nowa kultura życia, owoc kultury prawdy i miłości” – brzmi apel Jana Pawła II.


PROGRAM XXIII DNIA PAPIESKIEGO W SANKTUARIUM OPATRZNOŚCI BOŻEJ
09.00 – 10.00
Msza Święta w intencji polskich dzieci i młodzieży
12.00 – 13.00 Msza Święta w intencji polskich dzieci i młodzieży
13.00 – 19.00 Zwiedzanie Muzeum Jana Pawła II i Prymasa Wyszyńskiego* (ostatnie wejście o 18.00)
13.00 – 16.30 Zwiedzanie Świątyni i Panteonu Wielkich Polaków wraz z Mauzoleum Prezydentów RP na Uchodźstwie i poświęconej im Izby Pamięci oraz Ruchomego Teatru XXI wieku dla Dzieci
15.00 – 15.30 Różaniec
 
* Bilety uprawniające do wejścia na ekspozycję zostaną wydane po okazaniu Karty
Darczyńcy w Kasie Muzeum.