Aktualności

Wprowadzenie relikwii św. ks. Zygmunta Gorazdowskiego

W niedzielę 22 października 2023 roku do Świątyni Opatrzności Bożej zostaną wprowadzone relikwie św. ks. Zygmunta Gorazdowskiego, założyciela Zgromadzenia Sióstr Świętego Józefa CSSJ. Relikwie dołączą do grona 20 polskich świętych i błogosławionych czczonych już w wilanowskim Sanktuarium. Uroczystej Eucharystii o godz. 12.00 z wprowadzeniem relikwii św. Zygmunta Gorazdowskiego będzie przewodniczył metropolita warszawski Kazimierz Kardynał Nycz.

Ks. Gorazdowski całe swoje kapłańskie życie poświęcił wykluczonym. Nazywany był „ojcem dziadów” czy „nieznanym bratem Albertem lwowskim”. Jan Paweł II nazwał go „prawdziwą perłą łacińskiego duchowieństwa archidiecezji lwowskiej”. W czasie kanonizacji św. Zygmunta 23 października 2005 roku papież Benedykt XVI mówił: „Święty to ktoś, kto tak dalece zafascynowany jest pięknem Boga i Jego doskonałą prawdą, że stopniowo staje się przez nią przemieniany. Z racji na to piękno i prawdę gotów jest wyrzec się wszystkiego, także siebie samego. Wystarcza mu miłość Boga doświadczana w pokorze i bezinteresownej służbie bliźniemu, zwłaszcza takiemu, który nie jest w stanie się odpłacić”.

>> Więcej informacji o św. ks. Zygmuncie Gorazdowskim w serwisie COB.